Kansanedustajuus on ammattityötä

Oppituntien häiritseminen loppuu – mikä on sopiva ruutuaika vapaalla?

Tärkeä uudistus etenee. Orpon hallituksen tuoreen esityksen myötä oppilaat saavat käyttää kännyköitä ja mobiililaitteita oppitunnilla vain opettajan tai rehtorin luvalla. Tämä uudistus, jota olen ajanut jo hallitusohjelmaneuvotteluissa ja Opetushallituksen johtokunnan puheenjohtajana, vahvistaa opettajien valtuuksia puuttua häiriötekijöihin.

Tampere on tehnyt omia tarpeellisia linjauksia liittyen kännyköiden käyttöön kouluissa. Uuden lainsäädännön myötä säännöt ovat selkeät ja kaikille samat. Tavoitteena on parantaa keskittymistä opetukseen ja lisätä työrauhaa.

Entä ruutujen osuus lasten ja nuorten vapaa-ajasta? Monet maat ovat julkaisseet kansallisia suosituksia lasten ja nuorten ruutuaikaan, viimeisimpänä Ruotsi. Meillä Opetushallitus sekä Terveyden ja hyvinvoinnin laitos ovat käynnistäneet suositusten laatimisen. Tarkoituksena on edistää lasten ja nuorten hyvinvointia, turvallisuutta, mielenterveyttä ja oppimista ottamalla huomioon ympäristön digitalisoituminen ja siihen liittyvät haasteet. Työssä hyödynnetään laajasti tutkimusta, kokemustietoa ja asiantuntemusta.

Digitaaliset laitteet ja sisällöt luovat mahdollisuuksia sosiaalisten suhteiden ylläpitämiselle ja oppimiselle. Samalla on kasvanut huoli lasten ja nuorten liiallisesta ruutuajasta. Tutkimusnäyttö digitaalisten laitteiden haitoista on karttunut. On hyvä kiinnittää huomiota laajemminkin siihen, mitä laitteilla tehdään ja millaisille sisällöille lapset ja nuoret altistuvat.

Lapsuuden varhaisvuodet ovat aivojen sekä kielellisen kehityksen ja sosiaalisen vuorovaikutuksen oppimisen kannalta herkkää aikaa. Digilaitteilla liiallisesti ja valvomatta käytetty aika kaventaa lasten ja nuorten kokemusmaailmaa. Se on myös poissa tärkeistä kehityksen ja oppimisen paikoista, kuten sosiaalisesta vuorovaikutuksesta, lukemisesta, liikkumisesta ja leikistä. Tutkimuksista tiedetään, että liiallinen netinkäyttö on yhteydessä nukkumisen ja oppimisen vaikeuksiin.

Lisääntynyt ruutuaika tuo myönteisten puolien lisäksi haasteita kokonaisvaltaiseen hyvinvointiimme, siksi työstämme ikätasoisia suosituksia lasten ja nuorten ruutuaikaan.

Kirjoitus on julkaistu Tamperelaisessa 18.1.2025.